Bağımsız Milletvekili Olmak İçin Kaç Oy Gerekli 2023?

14 Mayıs seçimlerinde birçok siyasi partinin milletvekili adayı listelerde yerini aldı. Ayrıca bazı illerimizde siyasi partilerden bağımsız milletvekilleri de aday olarak yer aldı. Vatandaşlar seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, sonuçları …

Bağımsız Milletvekili Olmak İçin Kaç Oy Gerekli 2023?
Yayınlama: 14.05.2023
37
A+
A-

14 Mayıs seçimlerinde birçok siyasi partinin milletvekili adayı listelerde yerini aldı. Ayrıca bazı illerimizde siyasi partilerden bağımsız milletvekilleri de aday olarak yer aldı. Vatandaşlar seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, sonuçları takip etmeye başladı. Merak edilen konulardan bir tanesi de bağımsız milletvekillerinin oy oranı oldu. Peki bir bağımsız milletvekilinin mecliste yer alması için kaç oy alması gerekir?

İşte detaylar…

Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü sandık başına giderek 13. cumhurbaşkanını ve milletvekillerini belirlemek için oyunu kullandı.

YSK’nın yayın yasağının bitmesiyle birlikte, 18.30’dan itibaren seçim sonuçları yayınlanmaya başladı. Vatandaşlar ise hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini öğrenebilmek için seçim sonuçlarını yakından takip ediyor.

TBMM’de şu anda toplam 577 milletvekili bulunuyor. 14 Mayıs seçimlerinde ise toplam 24 siyasi parti ve 151 bağımsız milletvekili adayı yer aldı.

Birçok ilimizde siyasi partiler milletvekili listelerini açıklamıştı. Siyasi partilerin adaylarının yanısıra bağımsız milletvekilleri de listelerde yerini aldı. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, bir bağımsız adayın kaç oy alması gerektiği ise merak konusu oldu.

Bağımsız Milletvekili Olmak İçin Kaç Oy Gerekli 2023?

Bağımsız bir milletvekilinin kazanması için her ilden alması gereken oy sayısı farklıdır. Yani, iki şehirde aynı sayıda oy alan iki farklı bağımsız adayın ikisi de seçimi kazanmış sayılmayabilir.

Bağımsız adayın oy sayısını hesaplamak için o ilde kullanılan oy sayısının ve  milletvekili aday sayısının bilinmesi gerekir. Ayrıca bağımsız adaylar için herhangi bir baraj söz konusu değildir. 

Ülkemizde seçimlerde D’hondt adı verilen bir sistem uygulanır. Bağımsız milletvekillerinin oy sayısının belirlenmesinde de bu sistemden yararlanılır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.