Babacan’dan CHP’ye enteresan ileti: Biz omasaydık…

DEVA Partisi başkanı Ali Babacan, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili “Bizim adaylarımızın olduğu yerlerin tamamında CHP’nin önemli oy artışı var. Muhakkak hepsini hak ettik ve hepsi helal. İçimiz rahat. Biz olmasaydık bu kadar oy alınmazdı” dedi.

Babacan’dan CHP’ye enteresan ileti: Biz omasaydık…
Yayınlama: 22.05.2023
7
A+
A-

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Habertürk kanalında katıldığı canlı yayında Kübra Par ve Fevzi Çakır’ın sorularını yanıtladı.

“ORTAK LİSTEDEN GİRMEYİ BİZE CHP TEKLİF ETTİ”

14 Mayıs seçimine ait değerlendirmelerde bulunan Babacan, şunları söyledi:

“Biz kurulduktan sonra DEVA markasını duyurmak için çok büyük uğraş içerisinde olduk. 81 vilayette ve 766 ilçede teşkilatımız var. Geçen sene Kasım’da büyük reklam kampanyası yaptık. Tam seçimlere giderken Mart ayında önemli reklam kampanyası yaptık. Devletten 1 kuruş almadan büsbütün bağışlarla bunu gerçekleştirdik. Ortak listeden girmek bizim için fedakârlık. Partimizin kurumsal kimliğini 5-6 hafta geri çekiyoruz ve sayın Kılıçdaroğlu’na ‘evet’ diyoruz. Ortak listelerden girme bize CHP’den teklif edildi. Simülasyonlar yapıyoruz, her parti başka ayrı girerse milletvekili sayısı daha az çıkıyor dediler. Biz de simülasyon yaptık, dedikleri gerçek. Biz burada ortak listeden girerek toplam havuzu büyüttük.

“2018’E NAZARAN CHP’NİN OYLARINDA ARTIŞ GÖRÜLÜYORDU”

Simülasyonlar araştırma sonuçlarının üstüne oturtuluyor. Evvel elinizde araştırma olması lazım. Sistem o denli çalışıyor. Bizdeki ve CHP’nin araştırmalara baktığınızda sayın Kılıçdaroğlu’nun sayın Erdoğan’a nazaran bir ölçü önde olduğu görülüyordu. CHP’nin oylarında 2018’e nazaran artış olduğu görülüyordu. CHP’nin bir biçimde oylarında bir ölçü artış görülüyordu. Seçim ortamına girdiğinizde işler değişiyor. Örnek TİP, HDP’nin listesinden girmedi. CHP’nin oylarından tahminen bir ölçü TİP’e kayışlar oldu, bilmiyorum.

“HEPSİNİ HAK ETTİK VE HEPSİ HELAL”

81 ile teşkilatı olan 766 ilçede teşkilatı olan ve görülmemiş iktidar hazırlığı yapan partiden bahsediyoruz. Birinci kere seçimlere girdik. Sıkıntıya evvelce bakış, planlama vardır. Evvelce planlama bizim de CHP’nin de bir ortada olmamız istikametindeydi. Sonuçlara bakalım. DEVA adaylarının olduğu vilayetlerde tam + 15 milletvekili oluşmuş. Biz Kahramanmaraş’ta adayımız 2. sıradan seçime girdi. CHP’nin oyu yüzde 6.8 arttı. Gaziantep’te CHP’de yüzde 5 artmış. CHP 3 milletvekili çıkarttı. 3. sıradaki bizim adayımız. Bizim adaylarımızın olduğu yerlerin tamamında CHP’nin önemli oy artışı var. Muhakkak hepsini hak ettik ve hepsi helal.

“BİZ OLMASAYDIK BU KADAR OY ALINMAZDI”

İçimiz rahat. Biz olmasaydık bu kadar oy alınmazdı. Biz yalnızca bakıyoruz. Bizim adaylarımız olduğu yerde artı oluşmuş mu, oluşmamış mı? Bingöl’de neredeyse üçe katlamış. Ankara 1. bölgede Sadullah Ergin Beyefendi aday oldu. Kıyamet koptu. CHP’nin oyu yüzde 5,5 arttı, Çankaya’daki oyu yüzde 7,5 arttı. Mesela Siirt’te bizim vilayet liderimiz Umut Beyefendi 1. aday oldu. Yüzde 2.1’den 7.8’e çıkmış CHP. CHP 100 yıllık parti.

“15 MİLLETVEKİLİ ANAMIZIN SÜTÜ ÜZERE HELAL”

Keşke sözü sevmediğim söz. Bantı geri sarsak, tekrar birebir kararlar önümüze gelse tekrar birebir kararları verirdik. Herkesin fedakarlık ettiği ve herkesin kazandığı sonuç olsun dedik. CHP için kolay değildi. Onların listesinden partiler açısından da sıkıntı. Herkesin kazandığı bir sonuçtur bu. Bu birlikteliği yapmasaydık milletvekili sayımız daha az çıkacaktı. Ortak listelerle bu sayıya ulaştık. Herkes başka farklı seçime girseydik herkesin daha az milletvekili çıkacaktı. Tenkitler gerçek bilgiye sahip olunmadan yapılıyor, yüzeysel yapılıyor. Şanlıurfa’da arkadaşımızın aday olması CHP’nin oylarını üst itti. Diyarbakır’daki aday çok deneyimli arkadaşımız. İkinci sıradaydı. Evet seçilemedi fakat CHP’nin oyu yüzde 2’den 8’e çıktı. 1. sıradaki CHP’li aday kazandı. Bütün teşkilat olarak dayanak vermiş olduk. Bizlerin dayanağı ve kendi çabalarıyla CHP milletvekili çıkarmış oldu. 15 milletvekili anamızın sütü kadar helal ve hak ettiği sonuç. Çok önemli çaba ortaya koyduk. Hazine’den 1 kuruş almamıza karşın bant reklamına dünyanın parasını harcadık.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.