Azerbaycan STK’ları Ankara’da: Aliyev’in 100. yıl dönümü başkentte kutlanıyor

Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Dayanağı Ajansı organizatörlüğünde Ulusal önder Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümü aktiflikleri kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin Türkiye ziyareti başladı.

Azerbaycan STK’ları Ankara’da: Aliyev’in 100. yıl dönümü başkentte kutlanıyor
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-

Ajans Genel müdürü Aygün Aliyeva, Cumhurbaşkanlığı Ofisi STK’larla İş Şubesi kıdemli danışmanı Ali Penahov, Azerbaycan Türkiye Meskeni Lideri Tenzile Rüstemhanlı, ATHEM Lideri İlham İsmayılov, Azerbaycan Basın Kurulu İdare Konseyi üyeleri Behruz Memmedzade, Agil Alesger, Elşat Eyvazlı, STK liderleri ve gazetecilerden ibaret heyet birinci olarak Ankara`da Haydar Aliyev Parkı`nı ziyaret ederek Ulusal önderin anıtına çelenk bıraktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan STK`lara Devlet Takviyesi Ajansı Genel müdürü Aygün Aliyeva, 2023 yılının Azerbaycan halkı için Ulusal önder Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümü olması nedeniyle kıymetli olduğunun altını çizerek düzenlenecek etkinlikler kapsamında heyetin Türkiye`de bulunmasının manidar olduğunu belirtti. Aliyeva, “Bir millet, iki devlet” şiarının yaratıcısı olan Ulusal başkan Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümünü Türkiye`de karşılamamız Ulu liderin iki ülkenin kardeşlik bağlantılarına verdiği ehemmiyete dikkat çekme gayesi taşıyor. Azerbaycan ile Türkiye ortasındaki ilgiler tarihi doruğuna ulaşmışken Haydar Aliyev`in bu taraftaki eforları bizim için taraf belirleyicidir. STK Ajansı olarak Türkiye`nin ilgili kurumları ile iş birliğini geliştirerek Ulu başkanın kardeşlik mefkuresini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi yetkilisi Ali Penahov da Azerbaycan-Türkiye münasebetlerinin ulaştığı düzeyin şad edici olduğunu vurguladı. Penahov’un kelamlarına nazaran, dünyaya eşsiz kardeşlik ve müttefiklik ilgisinin ülkü yapısını tanıtan Azerbaycan ile Türkiye, tüm alanlarda sağlam işbirliği yaparak milletler birliğini devletlerin temel siyaseti haline getirmiştir.

Azerbaycan Basın Kurulu İdare Şurası, Yeni Çağ Medya Kümesi Lideri Agil Alesger, Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümünün de kutlanmasının 2023 yılını Türk halkı için kutsal kıldığını söyledi. Alesger, 44 günlük Vatan Savaşı`ndan sonra Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki bağların yeni düzeye taşındığını söyleyerek, “Haydar Aliyev`in ülkü Türkiye-Azerbaycan kardeşlik münasebetleri bugün Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ile Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir. Ülkelerimiz ortasındaki stratejik ve kardeşlik ilgilerinin bu düzeye taşınmasının Haydar Aliyev`in ruhunu şad ettiğinden eminiz ve inanıyoruz ki münasebetlerimiz bundan sonra daha da yüksek düzeye ulaşacaktır.” dedi.

Heyet, Haydar Aliyev’in anıtını ziyaret ettikten sonra Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliğine gelerek Büyükelçi Reşat Memmedov ile görüştü. Görüşmede Türkiye ile Azerbaycan STK’ları ortasındaki işbirliği imkanları değerlendirildi.

Azerbaycan’ın Ulusal Başkanı Haydar Aliyev’in 100. yıl dönümü anısına TADİV Şuşa Kongre Merkezi’nde Anım Toplantısı yapan heyet, başşehir Ankara`da bir ekip temaslarda bulunacak.

Daha sonra Kahramanmaraş’ta depremzedelerle buluşacak ve sarsıntıdan ziyan gören çocuklara Bakü’den gelen armağanlar verilecek. Ayrıyeten Kahramanmaraş’ta Azerbaycan Devleti’nin yaptığı Çadır Kenti ve Hocalı Parkı ziyaret edilecek, yetkililer ile resmi görüşmeler yapılacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.