Avrupa kripto varlıklara vergi getirilmesini istiyor

Avrupa Parlamentosu, yeni kaynak arayışını kripto paralara vergi koyarak desteklemeyi teklif etti.

Avrupa kripto varlıklara vergi getirilmesini istiyor
Yayınlama: 11.05.2023
10
A+
A-

Avrupa Parlamentosu (AP), Strazburg’da gerçekleştirilen toplantıda Avrupa Birliği’nin (AB) ortak borçlarının geri ödenebilmesi ve çeşitli programların finansmanı için bir teklif getirdi.

Buna nazaran, şirketler, mali süreçler ile kripto varlıklardan vergi alınacak.

AP milletvekilleri, bütçeye yeni öz kaynaklar getirilmesine ait hazırlanan raporu 199 “hayır” oyuna rağmen 356 “evet” oyuyla kabul etti.

Raporda, öz kaynakların AB’nin kurtarma programının geri ödemelerini ve borçlanma maliyetlerini karşılamaya kâfi olmayacağı söz edildi.

AB, EN AZ 15 MİLYAR EURO ÖDEME YAPACAK

Raporda, kurtarma programı çerçevesinde AB’nin 2058’e kadar yılda ortalama en az 15 milyar euro ödeme yapması gerekeceği anımsatıldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ortaya çıkardığı ekonomik ve toplumsal sarsıntı ile enflasyonun AB bütçesi üzerinde ağır tesiri olduğu kaydedilen raporda, AB’ye ek gelir kaynakları sağlanmasının ehemmiyetine işaret edildi.

YENİ KAYNAKLAR BULUNACAK

Raporda, AB bütçesinin, yatırımları ve öteki Birlik programlarını tehlikeye atmadan kurtarma programı kapsamında oluşan borcu geri ödemek zorunda olacağı anımsatılarak AB bütçesi için kurumlar vergisi, finansal süreç vergisi, hudutta karbon vergisi, kripto varlık vergisi ile ek ulusal katkılar dahil olmak üzere çeşitli yeni gelir kaynakların getirilmesi talep edildi.

AB Kurulu’nun Birlik bütçesine ek gelir sağlamaya yönelik yasa teklifini bu yıl açıklaması ve onay için üye ülkeler ile AP’ye sunması bekleniyor.

AB’NİN YILLIK BÜTÇESİ

Halihazırda AB’nin yıllık bütçesi, 160 ile 180 milyar euro ortasında değişiklik gösteriyor.

AB bütçesinde gelir kalemleri, büyük ölçüde üye ülkelerce sağlanan ulusal katkılardan oluşuyor. Ayrıyeten gümrük vergileri ile KDV’lerin bir kısmı ve geri dönüştürülmeyen plastikten AB bütçesine kaynak sağlanıyor.

KURTARMA PROGRAMI

Komisyon, bu kaynağı üye ülkelere hazırladıkları yatırım ve ıslahat planları doğrultusunda uygun şartlı kredi ve hibe olarak dağıtıyor. AB, kurtarma programının finansmanı için 2026 sonuna kadar yaklaşık 800 milyar euroluk tahvil ihracı planlıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.