Avrupa Bitmiş Yeğenim: 1 Yılda Almanya ve Türkiye’de Fiyat Değişimleri Yine Boynumuzu Büktü

Pandemi sonrası dünyada yükselişe geçen enflasyon, bir de Rusya-Ukrayna savaşıyla birleşince gelişmiş Batı ülkelerine de enflasyonu hatırlattı. Türkiye’nin kendi içi dinamikleriyse bu durumu aleyhte bir duruma dönüştürmeyi başardı. Faiz …

Avrupa Bitmiş Yeğenim: 1 Yılda Almanya ve Türkiye’de Fiyat Değişimleri Yine Boynumuzu Büktü
Yayınlama: 22.05.2023
7
A+
A-

Pandemi sonrası dünyada yükselişe geçen enflasyon, bir de Rusya-Ukrayna savaşıyla birleşince gelişmiş Batı ülkelerine de enflasyonu hatırlattı. Türkiye’nin kendi içi dinamikleriyse bu durumu aleyhte bir duruma dönüştürmeyi başardı. Faiz indirimleriyle başlayan kur tırmanışları enflasyona geçişkenliği artırırken, yurt içindeki beklentiler ve seçim gündemi de yükselişi destekledi. Tiktok fenomeni Mert Genco, son 1 yılda Almanya ve Türkiye’de aynı ürünlerdeki fiyat değişimlerini gözler önüne serdi. 2022 ile 2023 yılında aynı ürünler üzerinden yapılan Starbucks karşılaştırması kahve ve tatlı severleri çok üzdü.

Tiktok fenomeni Mert Genco, Almanya ve Türkiye’de aynı ürünlerde 1 yıllık fiyat değişimlerini karşılaştırdı.

Türkiye’de 2022 Mart’ta Bebek Starbucks’ta bir browni, bir cookie ve bir kahve aldıklarında 57,50 TL ödemişlerdi. (3,59 euro)

Almanya’da da aynı tarihte aynı ürünlere 2022’de 9,52 euro ödemişlerdi. O dönem euro/TL kuru 16 seviyelerinde olurken, yaklaşık 150 TL tutmuştu.

2023 Mayıs ayında Türkiye ve Almanya’da aynı dükkanda aynı ürünleri satın aldılar. Türkiye’de 1 yıl sonra 161 TL (7,49 euro) öderken, Almanya’da 11,25 euro (241,65) ödediler.

Türkiye’de “Starbucks endeksi” yüzde 180 (euro bazında yüzde 109), Almanya’da ise yüzde 18 (TL bazında 61) seviyesinde yükseliş görüldü.

Bu farklarda hem Türkiye’nin kendi dinamikleri hem de kur geçişkenliği görülürken, ana etkinin ise lokal sebepler olduğu anlaşılıyor.

Videoyu izlemek isterseniz burada👇Sizin enflasyonunuz ne kadar yükseldi? Yorumlarda buluşalım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.