Associated Press, Erdoğan’la Kılıçdaroğlu’nu karşılaştırdı

Associated Press’te yayımlanan analizde, “Erdoğan’ın büyüleyici bir hatip olduğu yerde, Kemal Kılıçdaroğlu yumuşak konuşuyor” denildi. Haberde, Erdoğan’ın aksine Kılıçdaroğlu’nun Batı yanlısı bir dış politika izleyeceği kaydedildi.

Associated Press, Erdoğan’la Kılıçdaroğlu’nu karşılaştırdı
Yayınlama: 02.05.2023
5
A+
A-

Türkiye’de 14 Mayıs seçimleri yaklaşırken, uluslararası basını süreci yakından izlemeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu karşılaştıran Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), detaylı bir analize yer verdi.

“ERDOĞAN USTA BİR KAMPANYA YÜRÜTÜCÜSÜ”

Kılıçdaroğlu ile Erdoğan’ı bir birinden farklı figürler olduğu belirtilen analizde, “Erdoğan’ın büyüleyici bir hatip olduğu yerde, Kemal Kılıçdaroğlu yumuşak konuşuyor. Erdoğan aynı zamanda destekçilerine ulaşmak için devlet kaynaklarını ve etkinliklerini kullanan usta bir kampanya yürütücüsüyken, Kılıçdaroğlu seçmenlere mutfağında kaydettiği videolarla sesleniyor”denildi.Kılıçdaroğlu’nun Beştepe’deki külliye yerine Çankaya Köşkü’nü kullanacağı belirtildi.

“Muhalefet içindeki bölünmeler uzun süredir 69 yaşındaki Erdoğan’ın iktidarda kalmasına yardımcı oldu” değerlendirmesine yer verilen analizde, Kılıçdaroğlu’nun Emek ve Özgürlük İttifakı’nın desteğini de aldığı hatırlatıldı.

“AVRUPA VE NATO YANLISI BİR DURUŞ BENİMSEYECEK”

Haberde, Kılıçdaroğlu’nun olası dış politika adımlarına ilişkin de kısa bir değerlendirme yapıldı:

“Analistler, Kılıçdaroğlu’nun Rusya ile ekonomik bağları korurken muhtemelen daha Avrupa ve NATO yanlısı bir duruş benimseyeceğini söylüyor.”

“KILIÇDAROĞLU KİN TUTMAZ”

AP’ye konuşan CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak ise, “O kin tutmaz. Uzlaşmaya büyük önem veriyor ve hoşgörü gösteriyor. Millet İttifakı’nı yaratan da budur. İttifakın kurulması, Kılıçdaroğlu için büyük sabır ve özveri gerektirdi” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.