ASAL YEREL SEÇİM ANKET SONUCU 2023: Asal Araştırma Şirketi’nin belediye seçimleri Konya anketi sonucunu hangi parti kazandı? CHP mi, AK Parti mi önde?

ASAL YEREL SEÇİM ANKET SONUCU 2023: Asal Araştırma Şirketi’nin belediye seçimleri Konya anketi sonucunu hangi parti kazandı? CHP mi, AK Parti mi önde?
Yayınlama: 18.09.2023
5
A+
A-


Yerel seçimler yaklaşırken partiler aday belirleme çalışmalarına, anket şirketleri de halkın nabzını tutmaya başladı. Son olarak ASAL Araştırma da Konya’da vatandaşa “Hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusunu yöneltti. Merak edilenler arasında ise Asal Araştırma Şirketi’nin belediye seçimleri Konya anketi sonucunu hangi parti kazandı? CHP mi, AK Parti mi önde? soruları araştırıldı.

ASAL Araştırma Şirketi, Konya halkına yerel seçimde oylarını hangi siyasi partiden yana kullanacaklarını sordu. Katılımcıların yüzde 55,9’u “AK Parti”, yüzde 12,5’i ise “CHP” yanıtını verdi. Araştırmanın sonucu akıllara CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın, “Bu sefer Konya’yı bile alacağız” sözlerini getirdi.

ASAL Araştırma Şirketi, “Konya Büyükşehir Belediyesi Yerel Seçimler Seçmen Eğilimleri Araştırması”nı yayımladı. 13-17 Eylül 2023 tarihleri arasında Konya’nın 7 ilçesinde 18 yaş ve üzeri 1.246 kişiyle CATI (Bilgisayar destekli telefonla anket) yöntemiyle gerçekleştirilen ankette seçmenlere, “2024 Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oyunuzu vereceksiniz?” sorusu yöneltildi.

ASAL YEREL SEÇİM ANKET SONUCU 2023: Asal Araştırma Şirketi'nin belediye seçimleri Konya anketi sonucunu hangi parti kazandı? CHP mi, AK Parti mi önde?

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra katılımcıların yüzde 55,9’u “AK Parti”, yüzde 12,5’i ise “CHP” yanıtını verdi. Oy oranlarının dağılımı:

  • AK Parti: % 55,9
  • CHP: % 12,5
  • MHP: % 11,3
  • İYİ Parti: % 7,8
  • HDP/YSP: % 4,2
  • Yeniden Refah Partisi: % 3,9
  • Diğer Parti: % 4,4

Yerel seçimler yaklaşırken siyasi partiler de çalışmalarına hız vermeye başladı. Bu kapsamda bazı partilerin büyükşehirler için belirlediği adaylar da belli oldu. Bazı adaylar tartışma konusu olurken bazı adaylar da kamuoyunun beklediği isimlerden belirleniyor. Bazı siyasi isimlerin açıklamaları da kamuoyunda çokça tartışılıyor. Bunlardan biri de CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın “Bu sefer Konya’yı bile alacağız. Göreceksiniz” açıklaması olmuştu. Faik Öztrak’ın bu açıklaması ülke siyasetinde günlerce tartışılmıştı. Bazı kesimler ise “Faik Öztrak’ın Türkiye siyasetinden kopuk olduğu” şeklinde eleştiride bulunmuştu.

Gündem Yaşam Politika Haberler