Arap ülkeleri, Sudan’daki kısa vadeli ateşkes muahedesini memnuniyetle karşıladı

Arap ülkeleri, Suudi Arabistan ve ABD öncülüğünde, Sudan’daki tarafların kısa vadeli ateşkes üzerinde mutabakatını memnuniyetle karşıladı. Kısa vadeli ateşkes mutabakatı, tarafların Cidde Bildirgesi’nde insani yükümlülüklerle ilgili verilen taahhütlere uymasını kapsıyor.

Arap ülkeleri, Sudan’daki kısa vadeli ateşkes muahedesini memnuniyetle karşıladı
Yayınlama: 22.05.2023
5
A+
A-

Arap ülkeleri, Suudi Arabistan ve ABD öncülüğünde, Sudan’daki tarafların kısa vadeli ateşkes üzerinde mutabakatını memnuniyetle karşıladı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, varılan mutabakatın, ülkedeki çatışmaların büsbütün durmasına taban hazırlaması temennisinde bulunulurken, Suudi Arabistan ile ABD’ye kelam konusu muahedede oynadığı rolden dolayı teşekkür edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında, muahedeyi memnuniyetle karşıladığını tabir etti ve bunun kapsamlı ve daimi bir mutabakata adım teşkil etmesi dileğinde bulundu.

Kuveyt, Bahreyn, Mısır ve Ürdün dışişleri bakanlıklarının açıklamalarında da ateşkes mutabakatının Sudan’daki çatışmaları son olarak sonlandırması istendi ve ABD ile Suudi Arabistan’ın bu mutabakata varılmasında oynadığı rol takdir edildi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı ise açıklamasında, muahedeyi memnuniyetle karşıladığını belirtti ve muahedenin kaidelerine bağlı kalacağını teyit etti.

Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan üçlü sistem da muahedeyi memnuniyetle karşıladığını duyurdu ve iki tarafı ateşkese uymaya çağırdı.

Kısa vadeli ateşkes

Suudi Arabistan ve ABD, Sudan’da çatışan ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında sağlanan 7 günlük ateşkesin, Sudan lokal saatiyle 22 Mayıs 21.45’te yürürlüğe gireceğini ve Sudan’daki krizi çözmek için Cidde kentinde yapılan görüşmelerin devam edeceğini bildirmişti.

Sudan’ın tamamında uygulanacak “acil insani yardımların ulaştırılması ve temel hizmetlerin sağlanmasının” hedeflendiği kısa vadeli ateşkes mutabakatı, tarafların Cidde Bildirgesi’nde insani yükümlülüklerle ilgili verilen taahhütlere uymasını kapsıyor.

Suudi Arabistan’daki müzakereler

ABD ve Suudi Arabistan’ın, Sudan’daki krizi çözmek için Cidde kentinde 6 Mayıs’ta başlattıkları taraflar ortasındaki görüşmeler sonucunda 11 Mayıs’ta, Sudan’daki çatışmaların durdurulması için “Cidde Bildirgesi” imzalanmıştı.

Bildirgede, Sudan ordusu ve HDK’nin sivillere ziyan verecek rastgele bir akından uzak duracağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının iki taraf için öncelik olduğuna vurgu yapılmıştı.

Sudan’daki çatışmalar

Sudan ordusu ile HDK ortasında, tarafların uzun müddettir yaşadığı fikir ayrılıklarının artması sonucu Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı silahlı çatışmalar başlamıştı.

Birleşmiş Milletler Milletlerarası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğini, 259 bin kişinin komşu ülkelere geçtiğini bildirmişti.

IOM, çatışmaların devam etmesi halinde 1,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden olacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.