Arap Kümesi BMGK’yı Gazze’deki Katliamı Kınamaya Çağırdı

Arap ülkelerinin oluşturduğu Arap Kümesi, BM Güvenlik Kurulu’nu Gazze’deki çocuk ve bayanları gaye alan saldırıyı kınamaya çağırdı. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour, İsrail’in atakları sonucu hayatını kaybeden sivilleri kınadı ve BMGK’nin sorumluluklarını üstlenmesi için davette bulundu.

Arap Kümesi BMGK’yı Gazze’deki Katliamı Kınamaya Çağırdı
Yayınlama: 11.05.2023
5
A+
A-

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler’e (BM) üye Arap ülkelerinin oluşturduğu Arap Kümesi, “BMGK’nin ve milletlerarası toplumun çocuk ve bayanları gaye alanları açık bir formda kınamasını ve bu katliamı düzenleyenlerin hesabını vermelerini sağlamasını umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour, New York’taki BM binasında, beraberindeki Daimi Temsilcilerle Arap Kümesi ismine konuştu.

BM Güvenlik Kurulu Başkanlığını yürüten İsviçre’nin BM Daimi Temsilcisi Pascale Baeriswyl’la toplantı gerçekleştirdiklerini ve Gazze Şeridi’ndeki şiddet hakkında bilgi verdiklerini aktaran Mansour, “Dün günün erken saatlerinde 20 saniyelik bir vakit dilimi içerisinde 13 Filistinli korkakça bir akınla katledildi. Ortalarında konutlarında uyuyan 10 bayan ve çocuğun da vefatına yol açan bu kabahati kınıyoruz.” tabirini kullandı.

Mansour, talepleri üzerine Birleşik Arap Emirliklerinin BMGK’yi acil toplantıya çağırdığını kaydetti.

Hukuka hürmet gösteren hiçbir ülkenin uykularındayken günahsız çocukları gaye alan bir saldırıyı kınamaktan kaçınmayacağını vurgulayan Mansour, BM bünyesinde birçok üyenin ulusal seviyede açıklamalarla İsrail’i kınadıklarını söyledi.

Mansour, “BMGK’nin ve milletlerarası toplumun, çocuk ve bayanları amaç alanları açık bir formda kınamasını ve bu katliamı düzenleyenlerin hesabını vermelerini sağlamasını umuyoruz. BMGK’nin sorumluluklarını üstlenmesi için kapısını çalmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Siviller hayatını kaybetti

İsrail’in dünden bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği hücumlarda, ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu 19 kişi hayatını kaybetmiş, 37 kişi de yaralanmıştı.

İsrail’in dün, Gazze Şeridi’ne düzenlediği ataklarda hayatını yitirenler ortasında İslami Cihad Hareketi’nin askeri takımlarından 3 kişinin bulunduğu açıklanmıştı.

İsrail ordusu, gece saatlerinden itibaren sükunetin hakim olduğu Gazze’de birtakım alanları bugün yine vurmuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.