Antalya OSB, Uganda’da Karma Ticaret Heyeti Programı Düzenliyor

Antalya OSB, 12 bölge firmasının 16 üst seviye yetkilisinin iştiraki ile Uganda’nın başşehri Kampala’ya Karma Ticaret Heyeti Programı düzenliyor. Heyet, Uganda ile iş yapma potansiyeli yüksek olan bölümlerin yer aldığı programda, Ugandalı iş insanları ile bir ortaya gelecek. Antalya OSB Lideri Ali Bahar, programın sanayicilerin ve ülkenin ihracat potansiyeline artı bir bedel katacağına inandıklarını belirtti.

Antalya OSB, Uganda’da Karma Ticaret Heyeti Programı Düzenliyor
Yayınlama: 17.05.2023
6
A+
A-

Antalya Organize Sanayi (OSB) Bölge Müdürlüğü, 12 bölge firmasının 16 üst seviye yetkilisinin iştiraki ile Uganda’nın başşehri pozisyonundaki Kampala kentine, Karma Ticaret Heyet Programı düzenliyor.

Plastik, tarım, besin, inşaat-yapı, makine, ahşap-mobilya ve kağıtçılık bölümünde faaliyet gösteren bölge firmalarından oluşan karma ticaret heyeti, 6 günlük program çerçevesinde, yatırım ve mümkün iş birliği fırsatları ile sağlanan teşvikleri yerinde kıymetlendirmek için Ugandalı iş insanları ile bir ortaya gelecek. Heyette, Uganda ile iş yapma potansiyeli yüksek olan dalların yer aldığını kaydeden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya OSB Lideri Ali Bahar, “2020 yılında tüm hazırlıklarını tamamladığımız Uganda programımızı pandemi nedeniyle iptal etmek durumunda kalmıştık. O gün bugündür Ugandalı yetkililer ile temasımızı hiç kesmedik. Zira Uganda, sahra altı Afrika’nın en süratli büyüyen ekonomilerinden biri konumundadır” dedi.

Her bölüm için potansiyel iş birliği

Uganda’nın Doğu Afrika Bölgesi’nin son beş yılda en fazla direkt yabancı yatırımcı alan ülkesi olduğuna dikkati çeken Lider Bahar, “Yaptığımız incelemeler sonucu gördük ki ülkede çabucak hemen her bölüm için potansiyel iş birliği ve yatırım alanları mevcut. Bu nedenle bizler de bölgemizden karma bir heyeti potansiyel iş imkanlarını yerinde incelemek, başta T.C. Kampala Büyükelçisi Mehmet Fatih Ak ve T.C. Kampala Ticaret Başmüşaviri Erhan Gökçe ile Uganda’nın önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla temaslarda bulunmak ve bölge sanayicilerimiz ile Ugandalı iş insanlarının yüz yüze ikili iş görüşmelerini yapmalarını sağlamak gayesiyle bu programı düzenledik” diye konuştu.

Kurum ve kuruluşlar ile temas

Ülkenin önde gelen bölümlerinin temsilcileri ve kurum-kuruluşların yöneticileri ile arka arda toplantılar yapacak olan Antalya OSB sanayicileri, Ugandalı iş beklenen iş birliği ve yatırım imkanlarını kıymetlendirecek. Uganda Dışişleri Bakanı, Ticaret Bakanı, Yatırım Bakanı ve Tarım Bakanı tarafından da kabul edilecek olan Antalya OSB heyetine, Uganda Cumhuriyeti’nin yatırımcılara sağladığı imkanlar hakkında bilgi verilecek.

“Artı kıymet sağlayacak”

Program sonunda, Antalya OSB sanayicilerinin Uganda’nın ihracat kapılarını sonuna kadar aralayacağına inandıklarını belirten Lider Bahar, “Oldukça çerçeveli bir program hazırlandı. 6 gün boyunca Uganda’nın üst seviye devlet ve bölüm temsilcileri ile ağır mesailerimiz olacak. Programın, sanayicilerimizin ve ülkemizin ihracat potansiyeline artı bir kıymet katacağına eminiz” biçiminde konuştu. – ANTALYA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.