Altın fiyatlarına enflasyon dopingi!

Dün gelen ABD enflasyonu sonrasında gram altın fiyatı 1.253 TL düzeylerinden 1.276 TL düzeylerine yükseldikten sonra yatay seyire geçiş yaptı. Altın fiyatları bugün yatay seyirde başladı.

Altın fiyatlarına enflasyon dopingi!
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-

Altının ons kıymeti ve dolar/TL kurunda yaşanan dalgalanmalar iç piyasalarda hareketliliğe neden oluyor.

Öte yandan dün gelen ABD enflasyonu sonrasında gram altın fiyatı 1.253 TL düzeylerinden 1.276 TL düzeylerine yükseldikten sonra yatay seyre geçiş yaptı. Altın fiyatları bugün yatay seyirde başladı.

ABD enflasyonu beklentilere paralel olarak nisan ayında yüzde 0.4 olarak gerçekleşti. Enflasyonun gerilemesi Fed’in sıkılaştırma siyasetlerinin işe yaradığını gösteriyor. Her ne kadar yıllık enflasyon yüzde 2’nin çok uzağında yüzde 4.9 olarak gerçekleşse de Fed’in bir sonraki toplantıda faiz artırımına orta vermesi bekleniyor. 

Bu da altın fiyatlarına yaradı. Altın fiyatlarında dün yüzde 1 dolaylarında yükselişler yaşandı. 

İŞTE 11 MAYIS 2023 YENİ ALTIN FİYATLARI

Gram altın 1.276 TL

Çeyrek altın 2.277 TL

Cumhuriyet altını 9.333 TL

Yarım altın 4.568 TL

ONS altın 2.038,85 dolar

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı kümesinin en küçük üyesidir. Halk ortasında küçük altın olarak isimlendirilmektedir.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar yüklerine nazaran bedel kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın tartısı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI KIYMETLİDİR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. İkramlık olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım emelli tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.