Almanya, eyaletlere mülteci yükünü hafifletmek için 1 milyar avro daha verecek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, eyaletler başbakanlarıyla mültecilerin durumunu ve eyaletlere yapılacak maddi takviyesi ele aldı. Metinde mülteciler konusunda insani sorumlulukları üstlenmeye devam edileceği lakin bunun için ek önlemlere muhtaçlık duyulduğu kaydedildi. Eyaletlere 2023’te ek 1 milyar avro daha dayanak verileceği bilgisi paylaşıldı.

Almanya, eyaletlere mülteci yükünü hafifletmek için 1 milyar avro daha verecek
Yayınlama: 11.05.2023
3
A+
A-

Almanya’da mülteci yükünün hafifletilmesi ve göç meselesinin üstesinden gelinmesi için federal hükümetin eyaletlere bu yıl ek olarak 1 milyar avro vereceği bildirildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, eyaletler başbakanlarıyla ülkedeki mültecilerin durumunu, sistemsiz göçü ve eyaletlere yapılacak maddi dayanağı ele aldı.

Toplantının akabinde paylaşılan karar metninde, 2022’de Almanya’da mülteci sayısının değerli ölçüde arttığına işaret edilerek, 2023’ün birinci aylarında da üçüncü ülkelerden Almanya’ya gelenlerin sayısının yüksek olduğu belirtildi.

Metinde, mülteciler konusunda insani sorumlulukları üstlenmeye devam edileceği, lakin bunun için ek önlemlere gereksinim duyulduğu kaydedildi.

Yasal ve insani yükümlülükleri yerine getirerek göçün daha güçlü bir halde yönlendirilmesi, ülkeye gelen insanların sayısının ve statüsünün mümkün olan en süratli halde kayda geçirilmesi, süreçlerin dijitalleştirilmesi, Almanya’da kalması mümkün olmayanların, bilhassa de hatalıların ülkelerine geri gönderilmesi üzere bahislerin öncelikli ele alınacağı konusunda mutabakata varıldığı belirtilen metinde, eyaletlere 2023’te ek 1 milyar avro daha takviye verileceği bilgisi paylaşıldı.

Metinde, mülteciler konusunda eyaletlerin yükünün hafifletilmesine ait kalıcı maddi dayanak verilmesiyle ilgili kasımda yapılacak toplantıda karar alınacağı kaybedildi.

AB’ye iştirak perspektifine sahip ülke vatandaşları için iltica prosedürlerinin hızlandırılması gerektiği konusunda hemfikir kalındığı belirtilen metinde, Gürcistan ve Moldovya’nın inançlı ülke olarak sınıflandırılması istendi.

Almanya’da kalma hakkı olmayan ve ülkeyi terk etmesi gerekenlerin büyük zorluluk teşkil ettiği aktarılan metinde, hudut dışı uygulamalarının kararlı bir biçimde yerine getirileceği, hudut dışı gözaltı mühletinin de 10 günden 28 güne çıkarılmasının planlandığı belirtildi.

Metinde, sistemsiz göç ile gayrette federal polisin yetkilerinin arttırılacağı, isimli merciler ile yabancılar daireleri ortasındaki bilgi alışverişinin iyileştirileceği vurgulandı.

Başbakan Scholz ve eyalet başbakanların yayımladığı metinde, Avrupa Birliği (AB) ortak iltica sisteminin yenilenmesine ait devam eden müzakerelerde Almanya’nın, memleketler arası müdafaa verilmesi ihtimali düşük olan şahısların AB dış sonundaki ülkede iltica sürecinden geçirilmelerinden yana olması talep edildi.

Düzensiz göçü azaltmak için Frontex’in güçlendirilmesi istenen metinde, AB dış hududunda sistemsiz göçten etkilenen AB ülkelerine dayanak davetinde bulunuldu.

Eyaletlere ve mahallî idarelere mültecilerin barınması konusunda takviye vereceği ve bunun için federal hükümete ilişkin mülklerin kira alınmadan tahsis edileceği tabir edilen metinde ayrıyeten barınma yerlerinin inşa edilmesinin kolaylaştırılması için yönetmeliğin değiştirileceği kaydedildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, toplantının akabinde Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil ve Kuzey- Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hendrik Wüst ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Scholz, Almanya’nın büyük zorluklarla karşı olduğunu belirterek, toplantıda alınan kararlardan mutlu olduğunu söyledi.

Eyaletlere mülteciler konusunda kalıcı maddi dayanak verilmesine ait yapılacak görüşmelerin her uğraşa değeceğini tabir eden Scholz, “Ancak bu misyonu çözmek de kolay değil, zira son yıllarda çok şey yaşandı.” dedi.

Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Wüst ise mültecilerle ilgili federal hükümetin vereceği paranın kâfi olmadığını savunarak, 1 milyar avro verme kararının faydalı olduğunu, fakat tek seferde verileceğinden mahallî idareler için yetersiz olduğunu kaydetti.

Hükümet ile mahallî idareler ortasında mültecilerin barınması ve bakımı için ayrılan para konusunda tartışma yaşanmış, mahallî idareler de mevzuyu Başbakan Scholz ile görüşmek istemişlerdi.

Alman hükümeti, eyaletlere daha evvel mültecilerin barınması ve bakımı için 2,75 milyar avro ayırmıştı. Lokal idareler ise artan mülteci sayılarında ötürü kelam konusu paranın yetmeyeceğini savunmuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.