ÂLÂ Partili temsilcinin oy pusulası ve zarftaki leke yahut mürekkep izi başvurusunu YSK “yersiz” buldu

Yüksek Seçim Şurası, GÜZEL Parti’nin YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’ün, “oy pusulaları yahut zarflarda, leke yahut mürekkep izi bulunması halinde geçerli olup olmayacağı” istikametindeki başvurusu üzerine, kanunda ilgili hususlarla açık olduğu ve görüşe yer almadığını belirtti.

ÂLÂ Partili temsilcinin oy pusulası ve zarftaki leke yahut mürekkep izi başvurusunu YSK “yersiz” buldu
Yayınlama: 11.05.2023
8
A+
A-
AA & Ensonhaber

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi için Hollanda’ya gönderilen 225 oy pusulasının kusurlu çıkması ve bu pusulaların tutanak altına alınarak kullanılmadan ayrılmasının akabinde, UYGUN Parti’nin YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, YSK’ya başvurdu.

Öztürk, “oy pusulaları yahut zarfların tamamının yahut bir kısmının üzerinde leke yahut mürekkep izi bulunması halinde pusulanın ve zarfın geçerli olup olmayacağı” tarafında YSK’dan görüş istedi.

“Görüş verilmesine yer yok”

Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un, 98. ve 101. unsur kararları açık olduğundan bu mevzuda “görüş verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

298 Sayılı Kanun’un 98. unsuru,

… Lakin, üzerinde sandık şurası mührü bulunmamasına karşın Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Şurası filigranı, amblemi ve ilçe seçim şurası mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke yahut çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak maksadıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.

hükmünü içeriyor.

“Aşağıdaki 3 hal, oy pusulasını geçersiz kılmaz”

Aynı Kanun’un 101. hususu,

Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz: 1. Zarfların açılması yahut oyların okunması sırasında yırtılması. 2. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması. 3. Rastgele bir formda lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak maksadıyla yapıldığının anlaşılamaması.

düzenlemesini öngörüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.