AK Parti’den yeni adım: Her konuta en az bir maaş!

AK Parti yeni devirde ailelerin alım gücünü artırmak için çalışmalar yapıyor. Önümüzdeki devirde hükûümet, düşük gelirli ailelere yararları taban fiyat düzeyine çıkana kadar ödeme yapacak.

AK Parti’den yeni adım: Her konuta en az bir maaş!
Yayınlama: 22.05.2023
7
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı 2. çeşit seçimlerine sayılı günler kala partiler alanda çalışmalarını ağırlaştırırken, daha fazla vatandaşın takviyesini almak için vaatlerini anlatmaya devam ediyor.

AK Parti’nin öne çıkan vaatlerinin başında ise yeni periyotta ailelerin alım gücünü güçlendirmek geliyor. Bu kapsamda, asgari hayat standardının altında hane bırakmamak için gelir tamamlayıcı aile takviye sisteminin hayata geçirilmesi planlanıyor.

ASGARİ HAYAT STANDARDI

“Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı” ismi verilen sistemle hanenin gelirinin muhakkak bir seviyesinin altına inmemesi garanti altına alınacak. Her ailenin en az taban fiyat düzeyinde bir geliri olacak. Eğer bir hanenin minimum fiyat altında geliri var ise üstünü devlet tamamlayacak. Bu sayede gelir dağılımı daha hakkaniyetli hâle getirilecek.

HER AİLEDEN BİR İSTİHDAM

Bunun yanı sıra, çalışabilir durumda olan aile fertlerinden en az bir çalışanın olmasını temin edecek formda Aile Müdafaa Kalkanı Programı devreye alınacak. Bu kapsamda, özel dalda istihdam edilecek şahısların sigorta primini de yeniden devlet ödeyecek. 

EV BAYANLARINA ERKEN EMEKLİLİK 

Aileyi toplumun temel taşı olarak gören AK Parti, öteki birçok düzenlemeyi de hayata geçirecek. Bunlar ortasında mesken bayanlarına erken emeklilik hakkı da bulunuyor. Ev bayanlarının erken emeklilik hakkı elde edebilmeleri için çocuk sayısına nazaran emeklilik yaşının değiştiği bir sistem kurulacak.

Bazı meslek kümelerinin iş yükü tartısı nedeniyle sahip oldukları yıpranma hissesi hakkı konut hanımlarına da verilecek. Çok çocuğu olanların ‘Yıpranma payı’ daha yüksek olacak ve bu durumda emeklilik yaşı geriye çekilebilecek. Çocuk sayısı yüksek olan konut bayanlarının, başkalarından daha erken emekli olması sağlanacak.  

PRİM DAYANAĞI DE SUNULACAK

Ayrıca isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olmak isteyen mesken bayanlarının priminin üçte birini devlet karşılayacak. 2023 yılı için; prime temel günlük kar alt sonundan kar beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık minimum prim fiyatı 3 bin 202 lira olarak belirlenmişti. Yeni uygulama hayata geçtiğinde 3 bin 202 liranın 1.067 lirası devlet tarafından karşılanacak. 

AİLE VE GENÇLİK BANKASI

Ev hanımlarının emekliliğine dayanak, dijital olarak çalışacak Aile ve Gençlik Bankası kanalıyla sağlanacak. Toplumsal maksatlı bu bankanın ana gelir kaynaklarından biri de Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz gelirlerinin belli bir yüzdesi olacak. Merkezî bütçeden toplumsal yardımlar için ayrılan paydan da konut hanımlarının emekliliklerine katkı yapılacak.

MEVSİMLİK PERSONELLERE YENİ HAKLAR

Mevsimlik tarım emekçisi bayanların toplumsal güvenlik başta olmak üzere çalışma kaidelerinde da düzgünleştirmeye gidilecek. Hem çalışmak hem çocuğuyla ilgilenmek isteyen bayanlara yönelik, uzaktan çalışma ve kısmi çalışma üzere alternatif çalışma imkânları artırılacak.

EV BAYANLARINA YIPRANMA PAYI

AK Parti Genel Lider Vekili Numan Kurtulmuş, hususa ait yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

Önümüzdeki periyotta aile bazlı vatandaşlık maaşı teklifimiz var. Yani her ailenin en az minimum fiyat düzeyinde bir geliri olmasını temin etmek, o kadar geliri yoksa üstünü tamamlamak üzere tekliflerimizi yapıyoruz. Ayrıyeten mesken bayanları için emeklilik hakkını getirecek teklifimizi de bu seçimde milletimizle paylaştık. Ev bayanlarına da milletvekilleri üzere yıpranma hissesini koyarak emeklilik hakkını inşallah getireceğiz. Böylelikle çok büyük bir rahatlama olacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.