Açlık ve Yoksulluk Sınırı Yükseldi: “Ekonomi Gayet İyi” Diyenler Oldu

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Nisan 2023 ‘Açlık ve Yoksulluk Raporu Dönem Raporu’nu açıkladı. Sadece gıda harcamaları asgari ücretin üzerinde oldu. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması …

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Yükseldi: “Ekonomi Gayet İyi” Diyenler Oldu
Yayınlama: 15.05.2023
2
A+
A-

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Nisan 2023 ‘Açlık ve Yoksulluk Raporu Dönem Raporu’nu açıkladı. Sadece gıda harcamaları asgari ücretin üzerinde oldu.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken minimum gıda harcama tutarı Nisan 2023 için 9 bin 814 TL olarak belirtildi.

t.co

Açlık sınırı üzerinden de yine dört kişilik bir ailenin tüketim harcamalarında yapılan hesaplama sonuçlarına göre yoksulluk sınırı 33 bin 948 TL oldu.

Günlük harcamalarda Nisan ayında en yüksek maliyet süt ve süt ürünleri grubunda olurken, 114,78 TL’lik bir harcama tutarı oluştu.

Et, tavuk ve balık grubunda yapılması gereken minimum harcama tutarı 70,05 TL, sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama 54,93 TL, ekmek için gereken harcama tutarı günlük 23,4 TL, yağ için 19,19 TL masraf yapılması gerektiği hesaplandı.

Yumurta için 7,81 TL, şeker, bal, reçel ve pekmez için de 9,13 TL harcama tutarı gerektiği görüldü.

Sosyal medya yorumlarında ise açlık ve yoksulluk sınırının seçim sonuçlarıyla bağdaştırıldığı görüldü.

👇

👇

👇

👇

👇

Sizin geliriniz açlık ya da yoksulluk sınırının üzerinde mi?

Yorumlarda buluşalım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.