ABD’nin Karadeniz stratejisi ne

Karadeniz, Batı ile Rusya ortasında yeni bir tansiyon alanı olarak öne çıkarken ABD bölge için yeni bir strateji hazırlığında. Uzmanlar ise bu planda Türkiye’ye kapsamlı rol verilmesi gerektiğini savunuyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hazirana kadar yeni bir Karadeniz stratejisi hazırlayacaklarını açıklamıştı.

ABD’nin Karadeniz stratejisi ne
Yayınlama: 26.03.2023
12
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın hafta içi Senato Tahsisat Komitesi’nde yaptığı, ABD idaresinin haziran ayına kadar yeni bir Karadeniz stratejisi oluşturmayı planladığına dair kelamları ilgi uyandırdı. Bu bağlamda Washington’daki niyet kuruluşu ‘Stratejik ve Memleketler arası Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) geçen ay hazırladığı raporda, ABD’nin kendini giderek daha bağımsız bölgesel güç olarak konumlandıran Türkiye ile dikkatli istikrar kurmak zorunda olduğu uyarısı yapılıyor.

BLINKEN’IN AÇIKLAMASI

Blinken, konuşmasında Rusya dışında Karadeniz’e erişimi olan beş ülkeden üçünün NATO üyesi ile ABD müttefikleri Ukrayna ve Gürcistan olduğuna işaret etmişti. Stratejinin sadece askeri güvenlik değil, ekonomik işbirliğini ve demokrasiyi de teşvik etmeye odaklanacağını söyleyen Blinken, Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna savaşının gölgesinde, Karadeniz bölgesine çok daha kapsamlı odaklanmaları gerektiğine dikkat çekmişti. Blinken, yeni stratejiyle ilgili daha fazla ayrıntıya girmemişti.

O RAPORDA NELER VAR

CSIS raporunda ise bağımsız bir dış siyaset izleyen Türkiye’nin ekonomik fırsatlar ve siyasi takviye için Moskova ile yakınlaşırken Rusya ile yakınlaşmanın güvenlik risklerinin de farkında olduğuna dikkat çekiliyor. ABD’nin Karadeniz’e yönelik yeni stratejisinin Türkiye için daha büyük bir rolü kapsaması gerektiği belirtilen raporda “Türkiye, Batı ile bağı ne olursa olsun Rusya’nın Karadeniz’deki hâkimiyetini tedbire, Ukrayna ve Güney Kafkasya devletleriyle bağlarını derinleştirme maksadı, ABD ve NATO’nun amacıyla uyumludur” sözüne yer veriliyor.

‘TÜRKİYE İLE YENİ BİR İSTİKRAR ARANMALI’

Amerikan fikir kuruluşu CSIS’ın ‘Karadeniz’de Yeni Amerikan Stratejisine Doğru’ başlıklı raporunda ABD için şu tekliflerde bulunuluyor:

– Askeri üsler, silah satışları, yatırımlar ve diplomatik angajmanlar aracılığıyla bölgedeki ABD varlığını daha da güçlendirilmeli.

– Ukrayna da dahil olmak üzere müttefikler ortasında esnek ve “az-taraflı” işbirliğini geliştirerek NATO’nun doğu cephesini güçlendirmeli.

– Türkiye’nin emellerinden telaş duyan öteki bölge devletlerine garanti verilirken, bölgenin en güçlü müttefiki Türkiye ile yeni bir istikrar aranmalı.

Bilgi Notu: Türkiye 1936 tarihli Montrö Antlaşması’ndan doğan yetkileriyle Ukrayna savaşı nedeniyle Karadeniz’e savaş gemilerinin geçişine müsaade vermiyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.