ABD’nin borç limiti sorunu tartışılıyor! Borç limiti 1 Haziran’a kadar artırılmalı

ABD’nin borç limiti hududa geldi ve limitin sonunu artırmak için karar çıkması bekleniyor. Lakin kararın son dakikaya kadar bekletilmesi piyasaları geriyor.

ABD’nin borç limiti sorunu tartışılıyor! Borç limiti 1 Haziran’a kadar artırılmalı
Yayınlama: 22.05.2023
6
A+
A-
AA

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşarak nakit ıstırabı çekmesine 2 haftadan az bir müddet kaldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümetin 15 Haziran’a kadar kâfi vergi geliri elde etmesi ihtimalinin epeyce düşük olduğunu belirtiyor.

Yellen, NBC’ye verdiği röportajda borç limiti konusundaki ikazlarını yineledi.

Yellen, borç limitinin 1 Haziran’a kadar artırılması gerektiğini söz ediyor.

Muhtemelen 1 Haziran’da ödemelerini yapamayacağını belirttiğini anımsatan Yellen, Kongre’ye bu mevzuda bilgi sağlamaya devam edeceğini lakin mevcut değerlendirmesini değiştirmediğini aktardı.

Ödemelerde “zor seçimler” yapılması gerekecek

Yellen, Kongre’nin borç limitini artırmaması halinde ödemeler konusunda yapılması gereken “zor seçimler” olacağını söz etti.

Hazinenin varlıklarının 15 Haziran’a kadar yetip yetmeyeceğine ait soru üzerine ise Yellen, şu cevabı verdi:

Vergi tahsilatları ve harcamaları konusunda her vakit bir belirsizlik vardır ve bu nedenle bundan katiyetle emin olmak sıkıntı, lakin değerlendirmem, tüm faturalarımızı öderken 15 Haziran’a ulaşma ihtimalinin epeyce düşük olduğu istikametinde.

Biden, Cumhuriyetçilerin borç limiti tekliflerini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden, G7 Başkanlar Doruğu dönüşünde yaptığı açıklamada, borç limiti müzakerelerinde Cumhuriyetçilerin yaptığı son tekliflerin birçoklarının “kabul edilemez” olduğunu söz etti.

“Biden temerrüde düşmek istiyor”

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy Fox News’e verdiği röportajda, Biden’ı bir mutabakattan çok temerrüde düşmek istemekle suçladı.

Borç limiti müzakereleri yine açmazda

ABD Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy tarafından görevlendirilen borç limiti müzakerecilerinin, cuma günü Beyaz Saray yetkilileriyle başladığı görüşmelerden ayrılması, borç limiti konusunda muahedeye varılmasını kuşkuya düşürmüştü.

Borç tavanı nedir?

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

ABD’nin borç limiti konusunda Biden ile McCarthy yarın buluşacak

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, ABD Lideri Joe Biden ile borç limiti konusunda verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirterek, yarın tekrar bir ortaya geleceklerini söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.