ABD’li eski Suriye Özel temsilcisinden MİT’e övgü: Türk istihbaratı büyük bir iş çıkardı

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey DEAŞ önderi Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin MİT operasyonu ile öldürülmesine ait Türk istihbaratının büyük bir iş çıkardığını söyledi.

ABD’li eski Suriye Özel temsilcisinden MİT’e övgü: Türk istihbaratı büyük bir iş çıkardı
Yayınlama: 11.05.2023
10
A+
A-

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) konusundaki telaşlarının giderilmesi gerektiğini belirterek, “ABD, SDG’nin PKK’ya bağlı bir öge olduğunu kabul etmeli” dedi. Jefrry, DEAŞ başkanı Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin MİT operasyonu ile öldürülmesine ait de Türk istihbaratının büyük bir iş çıkardığını söyledi.

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Suriye’deki faaliyetleri, terör örgütü YPG’nin aksiyonları ve DEAŞ liderinin MİT operasyonu sonucu etkisiz hale getirilmesi hakkında TGRT Haber’e konuştu. Jefrry, DEAŞ önderi Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi’nin MİT operasyonu sonucu öldürülmesine yönelik, Türk istihbaratının büyük bir iş çıkardığı değerlendirmesinde bulundu. Jefrry, Türkiye’nin Suriye’deki muhaliflerden oluşan SMO bileşenleri ile 2016’da başlattığı operasyonda DEAŞ’ın işgal ettiği birçok bölgeyi geri aldığını hatırlattı.

“ABD, SDG’nin PKK’ya bağlı bir öge olduğunu kabul etmeli”

Washington’un Suriye’de lokal ortak olmadan rastgele bir faaliyet yürütmeyeceğini lisana getiren Jeffry, “DEAŞ ile çaba kapsamında bir durum. Öncelikle ABD hiçbir terör örgütünü desteklemez. Bu yalnızca politik bir durum. ABD onlarla iş birliği yaparken bu durumun Türkiye’de gerçek manada tartışmaya yol açtığının farkında olmalıdır. Türkiye’nin telaşları giderilmeli. ABD terör örgütü YPG ya da öteki ismiyle SDG’nin PKK’ya bağlı bir öge olduğunu kabul etmeli. Tıpkı vakitte saklı bir tehlike teşkil ettiğini de. 2014’te Kobani DEAŞ’lı teröristlerce kuşatılmıştı. DEAŞ, 2015 yılında Türkiye’de yüzlerce sivili katletmişti. YPG yaklaşık 9 yıldır bu ortak vazifede. ABD Suriye’den çekilirse DEAŞ’ın faaliyetleri genişler. Bu risk her daim mevcut” diye konuştu.

“Biden hükümeti Amerikan askerini Suriye’den çekmeyecektir”

Jeffry, “ABD, Afganistan’da olduğu üzere Suriye’den de çekilecek mi?” sorusu üzerine, “Afganistan’daki durum Suriye’deki üzere değil. ABD’nin öncülük ettiği Afganistan’daki memleketler arası NATO kurulu misyonunu yerine getirdi. Bu nedenle de çekilme kaçınılmazdı. Sonrasında Taliban 2 yıl sonra misyonu yerine aldı. Türkiye burada çok kıymetli ve takdirle karşıladığımız bir rol oynadı. Suriye’de yer alan küçük Amerikan varlığı da maksatlarına başarılı biçimde ulaştı. Kelam konusu amaçlar resmi olarak DEAŞ’a karşı savaşmaktı. Türk ordusu DEAŞ’a karşı direkt olarak savaştı, inanılmaz bir performans gösterdi. Temel problem Suriye hükümeti, İran ve Rusya’ya olabildiğince az toprak bırakmaktı. Ve müttefikimiz Türkiye üzere öbür ülkelere de tehdit oluşturmalarından telaş duyduk. Bu nedenle Biden hükümeti Amerikan askerini bölgeden (Suriye’den) çekmeyecektir” dedi.

“PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyoruz, SDG dışında temas yok”

ABD’nin PKK’nın bütün kollarıyla legalleştirilmesi için uğraştığı argümanlarına ait de Jeffry, “PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyoruz. SDG dışında temas yok. Şunun anlaşılması gerekiyor. SDG’ye komuta edenler, Suriye’de YPG’nin Doğu Kanadı diyorlar. Bunlar karşılıklı iş birliğinde olduğumuz ve konuştuğumuz bireyler. Yani 2014’ten bu yana ABD’nin dayanağı ile DEAŞ ile savaşan Suriye Demokratik Güçleri. Aslında biz bunun dışında birileriyle temas halinde değiliz. Doğal ki PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ortada DEAŞ tehlikesi var ve biz bu çerçevede gayret ediyoruz” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.