ABD’den ‘Tahıl Koridoru’ açıklaması: Erdoğan’a minnettarız

ABD, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün mühletinin uzatılması konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Birleşmiş Milletlerin (BM) gayretlerine dayanak vermeye devam edeceklerini bildirdi.

ABD’den ‘Tahıl Koridoru’ açıklaması: Erdoğan’a minnettarız
Yayınlama: 21.06.2023
42
A+
A-

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı Dış Basın Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“ERDOĞAN’A MİNNETTARIZ”

Rusya’nın, 18 Temmuz’da sona ermesi beklenen Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün mühletinin uzatılmayacağı tarafındaki açıklamalarıyla ilgili Kirby, “Tüm dünya, Karadeniz Tahıl Girişimi’nden faydalandı. Bu teşebbüsün devam etmesindeki liderliği münasebetiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarız.” ifadesini kullandı.

Kirby, BM’ye de mutabakattaki rolü münasebetiyle minnettar olduklarını söyleyerek, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün Ukrayna-Rusya Savaşı’nın neden olduğu besin güvensizliğinden muzdarip ülkeler başta olmak üzere tüm dünyaya yarar sağladığının altını çizdi.

Rusya’nın muahedenin müddetini uzatmama sinyali vermesinin “talihsizlik” olacağına işaret eden Kirby, muahedenin müddetinin uzatılmasını umduklarını ve BM ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kapsamdaki uğraşlarını gerektiğince desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Kirby’e Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye yönelik operasyonlarıyla ilgili de soru soruldu.

“TERÖRİST TAARRUZLARIN KURBANI OLDULAR”

Koordinatör Kirby, “Türkiye’nin bu hududunda yasal güvenlik korkuları var. Bu hududun ötesinden gelen terörist atakların kurbanı oldular. Bunu anlıyoruz.” dedi.

ABD’nin Suriye’de DEAŞ amaçlarına karşı gayret için kelamda Suriye Demokratik Güçleri’yle çalıştığını savunan Kirby, Türkiye’nin de Suriye’de ABD’nin ne yaptığını anlamasının değerli olduğunu öne sürdü.

 

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.