ABD’den İsrailli Bakan Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa baskınına reaksiyon: Telaş verici

ABD, İsrail’in çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının kaygı verici olduğunu bildirdi.

ABD’den İsrailli Bakan Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa baskınına reaksiyon: Telaş verici
Yayınlama: 22.05.2023
8
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, mevzuya ait yazılı açıklama yaptı.

İsrail hükümetinin vatandaşlarına yasa dışı yerleşim ünitelerinin bulunduğu Homeş’te “kalıcı varlık” göstermesine müsaade veren kararnamenin tasa verici olduğu belirtilen açıklamada, bu yerleşim ünitelerinin yasa dışı bir formda Filistin topraklarına inşa edildiği kaydedildi.

Açıklamada, kararnamenin İsrail hükümetinin Biden idaresine verdiği vaatlerle de zıt düştüğü kaydedilerek, “Batı Şeria’da İsrail’in yerleşim ünitelerini ilerletmesi iki devletli tahlil önünde bir pürüz teşkil etmektedir.” sözüne yer verildi.

“Bugün Harem-i Şerif’e düzenlenen kışkırtıcı ziyaret ve retorikten de kaygı duyuyoruz. Bu kutsal alan siyasi gayeler için kullanılmamalı. Tüm taraflara bu alanın kutsallığına hürmet göstermeleri için davette bulunuyoruz” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, ABD’nin Kudüs’teki kutsal alanların tarihi statükosuna takviyesi teyit edildi.

– BEN-GVIR’IN PROVOKATIF MESCID-I AKSA BASKINI

İsrail’in çok sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, sabahın erken saatlerinde, özel muhafazaları ve İsrail güçlerinin ağır muhafazası altında Harem-i Şerif’e girmişti.

Ben-Gvir, misyona gelişinden günler sonra 3 Ocak’ta da Mescid-i Aksa’ya girmiş ve bu aksiyonu ile 5 yıl sonra Mescid-i Aksa’ya giren vazifedeki birinci İsrailli Bakan olmuştu.

İsrailli çok sağcı Bakan Ben-Gvir’in bu baskını, işgal altındaki Filistin topraklarında reaksiyonla karşılanmış ve tansiyonu tırmandırmıştı.

Filistin idaresi ve Müslüman ülkelerin yanı sıra Batı ülkelerinden Ben-Gvir’in provokatif hareketine karşı reaksiyonlar gelmişti.

KAYNAK: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.