ABD’de hükümet kurumları siber taarruza uğradı

Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Dairesi Goldstein, savunmasız yazılımlar nedeniyle atağa uğradıklarını anlattı. Yapılan açıklamada, “Acil bir biçimde çalışıyoruz” denildi.

ABD’de hükümet kurumları siber taarruza uğradı
Yayınlama: 16.06.2023
8
A+
A-
AA

ABD, yeniden siber taarruzla konuşuluyor.

Ülkede çok sayıdaki federal hükümet kurumu, global siber akına maruz kaldı.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Dairesi’nden Eric Goldstein, CNN’e, hackerlar tarafından istismar edilen savunmasız yazılımlar konusunda çeşitli federal kurumlara takviye sağladıklarını söyledi.

Saldırıya uğramanın nedeninin, yaygın biçimde kullanılan yazılımlardaki güvenlik açığı olduğu belirtildi.

“Acil bir biçimde çalışıyoruz”

Goldstein, “Bu atakların tesirlerini anlamak ve vaktinde uygunlaştırma sağlamak için acil bir formda çalışıyoruz.” tabirini kullandı.

Siber atakların hangi ülkeden yahut kümeler tarafından yapıldığı konusunda ise Goldstein rastgele bir bilgi paylaşmadı.

ABD’de yaklaşık iki hafta evvel çeşitli üniversite, hastane ve eyalet seviyesindeki resmi dairelere siber taarruzlar düzenlenmişti.

ABD’de peş peşe siber saldırılar

Rusça konuşan ve CLOP olarak bilinen bir hacker kümesinin Minnesota ve Illinois’teki eyalet kurumları ile petrol devi Shell’e yönelik birtakım taarruzları üstlendiği kaydedilmişti.

Siber güvenlik uzmanları, Rusça konuşan hacker kümesinin yazılımlardaki zayıflığı istismar eden birinci küme olabileceğine fakat fidye gayesiyle başka kümelerin da tıpkı yolu izleyebileceğine dikkati çekmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.