ABD’de hortumlar nedeniyle, Mississippi’de 25, Alabama’da 1 kişi öldü

NEW ABD’nin güney eyaletlerinde tesirli hortumlar nedeniyle, Mississippi’de 25, Alabama’da 1 kişi hayatını kaybetti.

ABD’de hortumlar nedeniyle, Mississippi’de 25, Alabama’da 1 kişi öldü
Yayınlama: 26.03.2023
3
A+
A-

NEW ABD’nin güney eyaletlerinde tesirli hortumlar nedeniyle, Mississippi’de 25, Alabama’da 1 kişi hayatını kaybetti.

Mississippi Acil Durum Ajansı, 1 gün içinde meydana gelen 10’dan fazla hortumun kasabaları yerle bir ettiğini, eyaletteki meyyit sayısının 25’e yükseldiğini açıkladı.

Ajansın internet sayfasındaki duyuruda, “Mississippi, 24 Mart 2023’te bir gecede eyaleti kasıp kavuran yıkıcı ve ölümcül kasırgalarla gayrete devam ediyor. Şu anda meyyit sayısı 25’e yükseldi ve düzinelerce kişi yaralandı.” tabirlerine yer verdi.

Hortumların tesirli olduğu Alabama eyaletinde de Morgan İlçe Acil Durum İdaresi Ofisinden, 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklaması yapıldı.

Hortumların Mississippi’de en fazla yıkıma yol açtığı Rolling Fork kasabasındaki manzaralar, doğal afetin şiddetini ortaya koydu.

Yaklaşık 2 bin nüfusa sahip kasabada neredeyse hortumlardan hasar görmeyen binanın kalmadığı, onlarca yıllık ağaçların kökleriyle birlikte yerinden sökülmüş olduğu görüldü. Ortalarında tırlarında bulunduğu birçok aracın hortumun şiddetiyle devrildiği, ağaçların ve binalardan kopan modüllerin altında kaldığı tespit edildi.

“Ev üstümüzde parçalandı ve biz enkazın altında mahsur kaldık”

Hortumun büsbütün harabeye çevirdiği bölge sakinlerinden Samy Jackson, akşam vakti konutuna ulaştığı sırada şiddetli bir fırtınaya yakalandıklarını, meskenleri hortumun tesiriyle parçalanmaya başlayınca bir şilteyi kendilerine siper ettiklerini, lakin o anda yaşanan bir patlamayla duvara yanlışsız savrulduklarını anlattı. Jackson, “Enkaz üzerimize geliyordu. Sonra hortum meskeni kaldırdı ve tekrar yere fırlattı. Mesken üstümüzde parçalandı ve biz enkazın altında mahsur kaldık.” tabirlerini kullandı.

Kendi imkanlarıyla enkazın altından çıktığını akabinde torununu ve kızını da kurtardığını belirten Jackson, “Ben hayattayım ancak birçok insanı kaybettik. Maddi şeyler benim için değerli değil. Allah’a şükrediyorum.” dedi.

Meteorologlar, güneydeki şiddetli hava şartlarının mart, nisan ve mayıs aylarında doruğa ulaştığını söylerken, elektrik kesintilerini raporlayan Powerotuges.us sitesi, Mississippi ve bölge eyaletlerde yüz binlerce müşterinin hortum nedeniyle elektriksiz kaldığı bilgisini paylaştı.

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Mississippi Valisi ve Senatörleriyle konuştuğunu, bölgeye federal takviye sağlanacağını belirterek, Federal Acil Durum İdaresi Ajansının Mississippi’ye ulaşmak için hazır olduğu bilgisini paylaştı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.