ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Türkiye’nin DEAŞ ile uğraşını takdir ediyor

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın DEAŞ’ın kelamda önderi El Kureyşi’ye yönelik operasyonuna ait sorular üzerine Türkiye’nin DEAŞ ile gayretini takdir ettiklerini söyledi. MİT’in Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyon hakkında ise doğrulama yapamayacaklarını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Türkiye’nin DEAŞ ile uğraşını takdir ediyor
Yayınlama: 03.05.2023
8
A+
A-

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Ulusal İstihbarat Teşkilatının (MİT), DEAŞ’ın kelamda önderi Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’ye yönelik operasyonuna ait sorular üzerine, Türkiye’nin DEAŞ ile gayretini takdir ettiklerini söyledi.

Günlük basın toplantısında, MİT’in Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ elebaşı El Kureyşi’yi öldürmesine ait soruya cevap veren Ryder, “Bu haberleri şu anda doğrulayamayız. Şayet doğruysa, memnuniyetle karşılanır. Genel manada, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı yaptıklarını takdir ediyoruz. Bildiğiniz üzere, Kuzey Suriye’deki hudut bölgelerinde, Türk kuvvetleri geçmişte de DEAŞ ile gayret etti. ve tekrar, DEAŞ’ın kalıcı olarak mağlubiyetine yardımcı olmak için milletlerarası toplumun yapabileceği her şey çok yararlıdır.” dedi.

İki ülke silahlı kuvvetleri ortasında bu hususta rastgele bir bağlantının kelam konusu olup olmadığı sorusunu ise Ryder, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığına yönlendirerek yanıtlamaktan kaçındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Nisan’da, El Kureyşi’nin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

Sık sık yer değiştirdiği tespit edilen “DEAŞ’ın kelamda yeni halifesi” Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi kod isimli teröristin, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin/Cinderes’te olduğu ve yakın vakitte yer değiştireceği istihbaratını alan MİT, özel bir operasyon grubu ile teröristin bulunduğu meskene, 29 Nisan 2023’te saklı operasyon düzenlemişti.

MİT’in “teslim ol” davetine cevap vermeyen DEAŞ elebaşı El Kureyşi, yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlatmıştı.

Terör örgütü DEAŞ’a 2013’te katılan Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, kısa müddette örgüt içinde üst seviye vazifelere yükselmişti.

Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi, DEAŞ’ın evvelki önderi Ebu Hasan El Kureyşi’nin öldürülmesi sonrası 30 Kasım 2022’de kelamda yeni halife olarak ilan edilmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.