ABD, İran’ın Balistik Füze Denemesini Kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Millet, İran’ın 2 bin kilometre menzile sahip yeni balistik füze denemesine ait, Tahran balistik füzelerinin bölgesel ve memleketler arası güvenliğe yönelik kıymetli bir tehdit olduğunu söyledi.

ABD, İran’ın Balistik Füze Denemesini Kınadı
Yayınlama: 26.05.2023
8
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Millet, İran’ın 2 bin kilometre menzile sahip yeni balistik füze denemesine ait, Tahran balistik füzelerinin bölgesel ve milletlerarası güvenliğe yönelik değerli bir tehdit olduğunu söyledi.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Miller, İran’ın orta menzilli bir balistik füze denemeyi yaptığından haberdar olduklarını söyleyerek, “İran’ın balistik füzeleri geliştirmesi ve yayması bölgesel ve milletlerarası güvenliğe önemli bir tehdit oluşturuyor.” sözlerini kullandı.

İran’ın balistik füze programının daha da ilerlemesini engellemek, füzeleri ve ilgili teknolojiyi başka ülkelere yaymasını engellemek için yaptırımlar dahil olmak üzere çeşitli tedbir araçlarını kullanmaya devam ettiklerini belirten Miller, şunları belirtti:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun 2231 no’lu kararı kapsamında İran’ın füze programıyla ilgili faaliyetlerine getirilen kısıtlamalara karşın, İran yabancı tedarikçilerden çeşitli füze teknolojileri elde etmeye ve kararın kararlarına meydan okuyarak balistik füze testleri yapmaya devam ediyor. Daha evvel de söylediğimiz üzere, nükleer silah sahibi bir İran muhtemelen daha da provokatif davranacaktır, bu yüzden İran’ın nükleer silah edinmesini tedbire konusunda bu kadar kararlıyız.”

İran, Hayber (Hürremşehr-4) ismi verilen orta menzilli balistik füzesini başşehir Tahran’da üst seviye askeri yetkililerin iştirakiyle düzenlenen programla tanıtmıştı.

Devlet televizyonunda, füzenin fırlatıldığı ve akabinde bir gayesi vurduğu imajlara de yer verilmişti

Karadan karaya 2 bin kilometre menzile sahip sıvı yakıtlı balistik füze Hayber, 1500 kilogram savaş başlığı taşıyabiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.