ABD ile İsrail ortasında Gazze akınları üzerine telefon trafiği

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, İsrail’in Gazze’de başlattığı atakları İsrailli mevkidaşları ile görüştüğü bildirildi.

ABD ile İsrail ortasında Gazze akınları üzerine telefon trafiği
Yayınlama: 11.05.2023
5
A+
A-

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, İsrail’in Gazze’de başlattığı hücumları İsrailli mevkidaşları ile görüştüğü bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, yaptığı yazılı açıklamada, Austin’in İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Ryder, Austin’in Gallant’tan İsrail’in Gazze’deki operasyonları hakkında bilgi aldığını ve “İsrail’in terörist kümelerin başlattığı roket akınlarına karşı halkını savunma hakkına dayanak verdiğini vurguladığını” belirtti.

Austin’in İsrail’e takviyesini yinelediğini belirten Ryder, “Bakan Austin, kalıcı bir sükunete yönelik tansiyonun azaltılması davetinde bulundu. İki önder, önümüzdeki günlerde ve haftalarda yakın uyum içinde olma konusunda anlaştılar.” tabirlerine yer verdi.

Diğer taraftan Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Sullivan’ın da İsrail Ulusal Güvenlik Kurulu Lideri Tzachi Hanegbi ile Gazze’deki devam eden hücumları görüştüğü söz edildi.

Açıklamada, “Sullivan, idarenin İsrail’in güvenliğine olan demir üzere dayanağını ve halkını ayrım gözetilmeden yapılan roket hücumlarından müdafaa hakkını tekrar teyit etti. Sullivan ayrıyeten ateşkesi sağlamak için devam eden bölgesel gayretlerin da ehemmiyetini belirtti, tansiyonu azaltma ve daha fazla kayıpların önlenmesi konusuna vurgu yaptı.” sözleri kullanıldı.

İsrail hücumlarında siviller hayatını kaybetti

İsrail’in 9 Mayıs’tan bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği hücumlarda, ortalarında bayan ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Hücumlarda çok sayıda kişi de yaralandı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.