ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Çin’in ABD şirketleri baskınına reaksiyon

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in ABD şirketlerine casusluk suçlaması ile baskın düzenlemesini eleştirerek, bunun mütekabiliyet temeline uygun olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Çin’in ABD şirketleri baskınına reaksiyon
Yayınlama: 11.05.2023
3
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in ABD şirketlerine casusluk suçlaması ile baskın düzenlemesini eleştirerek, bunun mütekabiliyet aslına uygun olmadığını söyledi.

Blinken, İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares ile Washington’da bir ortaya geldikten sonra İspanyol bakanla basın toplantısı düzenledi.

Bakan Blinken mevkidaşı ile Orta ve Güney Amerika’daki göç dalgası, Ukrayna’ya verilen dayanak, LGBT hakları ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler üzere birçok mevzuyu konuştuklarını söyledi.

Çin’in başta Capvision danışmanlık şirketi olmak üzere birkaç ABD şirketine casusluk suçlaması ile baskın düzenlemesini eleştiren Blinken, “Yani, genel olarak birçok müttefik ve ortak tarafından da paylaşılan telaşımız, birtakım işletmelerimizin Çin’de gördüğü muamele Çinli şirketlerin dünyada gördüğü muamele ile karşılaştırıldığında mütekabiliyete uygun olmamasıdır.” dedi.

Bu mevzuyu Çin ile konuştuklarını tabir eden Blinken, Pekin’in şirketlerle ilgili aldığı tedbirlerin yabancı şirketleri ülkeye çekmeye uğraşlarına olumsuz tesir yapacağı ihtarında bulundu.

İspanyol Bakan: Çin global zorluklar için son derece kıymetli bir ülke

Bir gazetecinin Çin Dışişleri Bakanının Avrupa çeşidinde Rusya’ya gereç tedarik eden Çin şirketlerine yaptırım uygulaması durumunda Avrupa Birliğine (AB) karşı misilleme tehdidinde bulunduğunu hatırlatarak, “Çin’in AB’ye karşı misilleme yapma riskine karşın AB, Çin şirketlerini cezalandırmalı mı?” sorusuna Bakan Albares, “Çin demografik yükü, askeri kabiliyeti ve ekonomik gücünden ötürü iklim değişikliği, Ukrayna savaşında bir an evvel barışı sağlanması için Rusya ve Vladimir Putin’e yönelik tesirini kullanması üzere global sınamalar için epeyce kıymetli bir ülke.” karşılığını verdi.

Ukrayna savaşının yalnızca bir Avrupa savaşı olmadığını Birleşmiş Milletler (BM) muahedesinin temel prensiplerine karşı bir hücum olduğunu savunan Albares, “Çin de BM Güvenlik Kurulunun daimi üyesi. Hasebiyle bu saikle Çin ile çalışıyoruz.” dedi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.