ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısı’nda Rusya ve Çin’e karşı işbirliği vurgusu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky başkanlığında gerçekleştirilen ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısı’nda, ikili ilgilerin yanı sıra Rusya ve Çin’e karşı işbirliği mevzuları ele alındı.

ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısı’nda Rusya ve Çin’e karşı işbirliği vurgusu
Yayınlama: 03.05.2023
4
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky başkanlığında gerçekleştirilen ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısı’nda, ikili bağların yanı sıra Rusya ve Çin’e karşı işbirliği hususları ele alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığından, ABD-Çek Cumhuriyeti Stratejik Diyalog Toplantısı’na ait yapılan açıklamada, “Bakan Blinken, bedelli bir NATO müttefiki ve bölgesel güvenlik, askeri modernizasyon ve sivil nükleer işbirliği hususlarında kilit bir ortak olarak Çek Cumhuriyeti ile yakın işbirliğini sürdürme konusundaki güçlü kararlılığını tabir etti.” denildi.

Açıklamada, tarafların, Rusya ile savaşta Ukrayna’yı destekleme konusundaki ortak taahhütlerini yinelediği ve iki bakanın Çin ile ilgili ortak kaygılarını lisana getirdiği kaydedildi.

Heyetler ortasındaki toplantının akabinde iki ülkenin dışişleri bakanlıkları, ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Demokratik müttefikler ve ortaklarla birlikte, otoriter rejimlerin milletlerarası kuralları yine tanımlama teşebbüslerine karşı birlik olmalıyız. Rusya, Ukrayna’daki aksiyonlarından sorumlu tutulmalıdır. Rusya’nın, dünya çapındaki makus niyetli faaliyetlerini sınırlamak için de birlikte çalışacağız.” görüşü paylaşıldı.

İki ülkenin, Rusya’yı, kuvvetlerini Ukrayna, Moldova ve Gürcistan topraklarından büsbütün çekmeye ve milletlerarası kabul görmüş hudutlara hürmet göstermeye çağırdığı belirtilen açıklamada, “NATO’nun birlik ve beraberliği hayati değer taşımaktadır. Bilhassa İttifak’ın doğu kanadında NATO’nun caydırıcılık ve savunma konuşlanmasının güçlendirilmesini destekliyoruz. Finlandiya’nın NATO üyeliğini memnuniyetle karşılıyoruz ve İsveç’in süratli üyeliğini büsbütün destekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Ortak açıklamada, heyetlerin, Rusya’ya mali yaptırımlar konusunda uyumun yanı sıra Rusya’ya verdiği dayanaktan ötürü Belarus’a da hesap sorulması için işbirliği yapmayı görüştükleri aktarıldı.

Açıklamada, güç güvenliği konusunda ise “Çek Cumhuriyeti ve ABD, güç kaynaklarının çeşitlendirilmesi, Rusya’nın petrol satışlarından elde ettiği gelirin sonlandırılması ve nükleer güç konusunda işbirliğini teşvik ederken, yenilenebilir güce yatırım ve kalkınmayı hızlandırma fırsatlarını tartıştı.” sözlerine yer verildi.

Çin’e karşı iki ülkenin ortak bir vizyona sahip olduğu bedellendirilen açıklamada, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı muhafaza ile Tayvan da dahil olmak üzere bölgedeki ortaklarla dayanak ve işbirliğini derinleştirme taahhüdünde bulunuldu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.