30 Gün oruç tutmanın bilimsel yararları nedir? Oruç tutmanın bedene 10 unsurda yararı

Manevi açıdan yararları elbette sayılamayacak kadar fazla olan oruç tutma ibadetinin yalnızca ruhumuza dokunmadığını bilmek gerekir. Tıpkı vakitte oruç tutmanın bedenimize sağladığı pek çok yararı mevcut…

30 Gün oruç tutmanın bilimsel yararları nedir? Oruç tutmanın bedene 10 unsurda yararı
Yayınlama: 26.03.2023
8
A+
A-

Birlik ve beraberlik dürtülerini ortaya çıkaran toplumsal yaşantının pahasını bir kere daha kanıtlan bu ibadet çeşidi; sahip olanın, olmayana yardım ettiği, aç olanın tokun halinden anladığı empati ve merhamet hissimizi güçlendirdiği bir vakit dilimini kapsıyor. İnsani hislerimizin tekrardan ortaya çıkmasına yardımcı olurken kişinin kendi iç muhakemesini yapmasına da yardımcı olmakta.

ORUÇ TUTMANIN 10 HUSUSTA FAYDALARI

1) Yağ Yakımını Hızlandırır

İlk yararı oruç tutan herkesin de merak ettiği üzere kilo verme konusu. Oruç tutan kişinin, vücudunda bulunan depolanmış yağ hücreleri harekete geçer ve bedenin yağ yakımı başlamış olur. Oruç tuttuktan sonra alınan besinlerin süratli bir formda güce çevrilmesiyle yağ yakım gücü de artmış olur.

Bu kilo verme olayı da katiyen sağlıklı bir yoldan gerçekleşmekte. Hatta birçok atletin Ramazan ayı dışında oruç tutarak zinde kaldığı bilinmekte. Oruç tutmanın vücuda faydaları sayesinde ülkü kilonuza daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

2) Mide ve Bağırsakları Dinlendirir

Oruç tutmanın bir öbür yararı da ikinci beyin dediğimiz mide ve bağırsaklara olan olumlu tesiri. Oruç tutarken pasif kalan midenin asidi düşmeye başlar. Uzun saatler uzunluğu çalışmayan mide ve bağırsaklar, bu mühlet zarfında dinlenme imkanı bulur ve kendi yapısını onarır. Bu vesileyle insan bedeni, çok daha düzgün çalışan bir sindirim sistemine kavuşabiliyor.

Yavaş çalışan metabolizmanın ömrü kısalttığını biliyoruz, oruç tutmak dinlendikten sonra metabolizmanın suratını düzenlerken bizlere de sağlıklı bir işleyiş sunuyor. Bu yüzden oruç tutmak, dolaylı yoldan ömrü uzatan bir eylem oluyor. Mide yanması hazımsızlık ve sindirim sorunu yaşayanlara oruç tutarak bağırsak ve midelerini dinlendirilmeleri önerilmektedir.

3) Zihin İşlevlerini Güçlendirir

Kişiye kendisiyle olan irade hakimiyetini geliştirme ve vücudu dinleme imkanı sunan bir ibadet çeşididir. Fizikî olduğu kadar ruhsal faydaları da mevcut. Orucun tıpkı vakitte günümüz sorunu olan Parkinson ve Alzheimer üzere hastalıklara güzel geldiği bilinmekte.

Oruç tutmak vücudun zihinsel manadaki kuvvetini arttırırken, çeşitli zihinsel hastalıkların oluşmasını da önleyebiliyor. Bilimsel olarak açıklanan bu özelliğiyle oruç tutmak, beyinde yeni kök hücre oluşumunun sağlanmasını tetikliyor.

4) Vücudu Güç Koşullara Karşı Güçlendirir

Oruç tutmanın fizikî yararları ortasına bizleri hastalıklara ve gerilime karşı müdafaasını da ekleyebiliriz. Açlığa karşı direnç geliştiren beden, denetim sistemini güçlendirmiş olur. Ve hem fizikî hem de bilişsel manada çok daha zinde bir bedene sahip olmak mümkün hale gelir.

Aynı zamanda yemek yeme konusunda direnme gücü kazanan bünye, kilo verme konusunda da inatçı davranmayacaktır. İşte bu nedenle oruç tutmak, öbür periyotlarda diyet yapmak isteyen bireylerin işini de kolaylaştıran bir hareket oluyor.

5) Daha Canlı ve Parlak Bir Cilde Sahip Olmayı Sağlar

Dışarıdan destekle bedene yapılan bakımın dışında sağlıklı bir cilt için içeriye düzgün bakmak kaide.  Karaciğerin, midenin, böbreklerin pak ve sağlıklı oluşu cildin hoşluğunu belirleyici bir durum.

Oruç sayesinde dinlenen ve tüm toksinleri kendinden uzaklaştıran böbrekler ve karaciğer, arınmış olduğu için bu paklığı cilde yansıtır. Yani oruç, cilt hoşluğu konusunda da epeyce fonksiyoneldir.

6) İnsülin Direncinde Olumlu Tesirleri Vardır

Ortaya konulan araştırmalara nazaran, oruç tutarken hücreler kandan daha fazla glikoz alınmasını tetikler. Bu sayede oruç tutulan 1 ay boyunca kandaki şeker düzeyi dengelenmiş olur. Bu da hem oruç esnasında hem de sonraki devirlerde insülin sıhhatini koruyacak bir tesirdir.

Şeker hastalığına yatkınlık kelam konusu ise ve insülin düzeyi sık sık değişiyorsa uzman onayı alındıktan sonra oruç tutmaya başlanabilir.

7) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sağlıklı olduğumuzun büyük bir göstergesi olan güçlü bağışıklık sisteminin dayanılmaz bir destekleyicisidir. Oruç sayesinde, uzun mühlet çalışmayan organların yenilenmesiyle birlikte, beden dinçleşiyor yani bağışıklık sisteminin en sağlıklı halinde çalışıyor.

Orucun yararları bilimsel olarak kanıtlanmış ve Japonyalı biolog Yoshinori Ohsumi’nin bir çalışmasında, açlık esnasında faydalı hücrelerin ziyanlı hücreleri yok etme konusunda daha fazla uğraştıklarını ortaya koymuştur. 

8) Kolesterolü İstikrarlar Kalp Sıhhatini Korur

Oruç tutmak bütün beden sıhhatine uygun gelirken kalbi de güçlendirir. Kolesterol seviyesini dengeleyen oruç sayesinde kalp damar sistemi sıhhati müspet istikamette etkilenir. Orucun maneviyata uygun gelip depresif his durumuna uygun gelmesi de kalbin rahatlamasında değerli bir etkendir.

Kalp hastalıklarının birçok tipi ve basamağı olduğu için kimi özel durumdaki kalp hastalarının oruç tutmasının tabip denetiminde olması gerekmekte. Rastgele bir hastalık kelam konusu ise kesinlikle uzmana danışarak ibadet gerçekleştirilmeli.

9) Detoks Tesirlidir Hücreleri Onarır

Hücreleri tamir edip, ziyanlı olanları süzgeçten geçirip eleyip yenilerinin oluşmasına takviye olması da en büyük yararlarından biridir. Oruç tüm bedenin baştan aşağı devülasyon yapıpı yenilenmesini sağlar. Tıpkı vakitte büyüme hormonunu tetiklediği için zinde hissetmemize yardımcı oluyor.

10) Yaşlanma Tesirlerini Geciktirir

Yaşlanmaya bağlı yavaşlayan vücut işlevlerinde oruç tuttuktan sonra düzgünleşme görülebiliyor. Oruç adeta bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) krem ve ilaçlar üzere gençleştirici doğal bir misyon görür. Oruç sonrası saç telinden tırnak yapısına kadar bedenin her kısmı yenilenebilmekte.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.