19 milyon öğrenci için yaz tatili başlıyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci bugün karnesini alarak yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline girecek.

19 milyon öğrenci için yaz tatili başlıyor
Yayınlama: 16.06.2023
20
A+
A-
AA & Ensonhaber

19 milyon öğrenci karne heyecanı yaşayacak.

12 Eylül 2022’de başlayan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında 6 Şubat 2023’te başlayan ikinci periyot bugün sona erecek.

Öğrenciler eğitim öğretim yılının yorgunluğunu yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

Deprem bölgesinde telafi programları yapılacak

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle bir müddet eğitime orta verilen 10 vilayetteki öğrencilere yönelik telafi programları ise 1 Ağustos-1 Eylül’de uygulanacak.

17-18 Haziran’da YKS var

Lise son sınıf öğrencileri ile mezunlar 17-18 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) heyecanını yaşayacak.

YKS birinci oturum temel yeterlilik testi (TYT) 17 Haziran’da, ikinci oturum alan yeterlilik testleri (AYT) ve üçüncü oturum yabancı lisan testi (YDT) 18 Haziran’da yapılacak.

Öğrenciler, LGS merkezi imtihanı ve YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde tercih ve yerleştirme heyecanını yaşayacak.

Ortaokul son sınıf öğrencileri Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi imtihan sonuçlarını 26 Haziran’da öğrenecek.

Bakan Tekin’den öğrencilere mesaj

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilere yıl sonu iletisinde “Bugün aldığınız karne sizlerin yalnızca bir periyotluk performansınızı söz etmektedir. Bizler için asıl değerli olan sizlerin şahsiyet sahibi bireyler olarak yetişmesidir” tabirlerini kullandı.

Tekin, öğrencilerin tatil sevincini yaşarken okumayı ve araştırmayı ihmal etmemesi gerektiğini hatırlatarak, “Tatilde sınırsız bir halde bilgisayarda ya da internette vakit geçirmeyin. Dinlenin, eğlenin, aileleriniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirin” dedi.

Bakan Tekin, 1 milyon 200 bin öğretmenin ebediyen destekçisi olacaklarına da dikkati çekti.

Mesleki gelişim eğitimi ÖBA üzerinden gerçekleştirilecek

2022-2023 eğitim öğretim devrinin yaz tatilinde öğretmenlere yönelik mesleksel gelişim eğitimi Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzaktan eğitim metoduyla yapılacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.