14 Ekim güneş tutulması saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den görülecek mi? Hangi ülkelerden görülecek?

14 Ekim güneş tutulması saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den görülecek mi? Hangi ülkelerden görülecek?
Yayınlama: 14.10.2023
10
A+
A-


Güneş tutulması saat kaçta sorusu araştırılan konular arasında yer alıyor. 14 Ekim tarihinde gerçekleşecek güneş tutulması hangi ülkelerden görülecek merak konusu oldu. Arama motorlarında güneş tutulması ne zaman olacağı sorgulatılıyor. Peki, 14 Ekim güneş tutulması saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den görülecek mi? Hangi ülkelerden görülecek? Detaylar haberimizde…

Güneş tutulması, Ay’ın Dünya’nın önünden geçtiği ve Güneş’i tamamen veya kısmen örttüğü doğa olayıdır. Güneş tutulması, gözlemcilerin yeryüzünden Güneş’i izlediği anlarda gerçekleşir. Bu olay sırasında Ay, Güneş’i tamamen kapattığında tam güneş tutulması, kısmen kapattığında ise kısmi güneş tutulması yaşanır.

Güneş tutulmaları Ay’ın yörüngesi nedeniyle sadece belirli zamanlarda ve belirli bölgelerde görülür. Bir güneş tutulması gökyüzünde birkaç dakika ila birkaç dakika sürebilir.

Halkalı güneş tutulması Amerika Birleşik Devletleri’nde saat 09:13’te başlamıştır. Oregon’dan Teksas’taki Körfez Kıyısı’na geçecek ve yol boyunca Nevada, Utah ve New Mexico’da da görünecek. Ayrıca Kaliforniya, Idaho, Colorado ve Arizona’nın bazı bölgelerinde de görülebilecek.

Haberler.com / Zehra Aygör – Gündem

Güneş Tutulması Gündem Teknoloji Yaşam Haberler